Niezależnie od tego, czy jesteś weekendowym leniem, elitarnym sportowcem, lub kimś pomiędzy, istnieje duża szansa, że prędzej czy później będziesz musiał radzić sobie z bólem pleców. Oto dlaczego: codzienne czynności, które wykonujemy bez zastanowienia - siedzenie przy komputerze, wsuwanie butów, wchodzenie do łóżka w nocy - mogą pogorszyć kondycję Twojego kręgosłupa. Większość bóli kręgosłupa jest spowodowana przez uszkodzone mięśnie, ścięgna lub skręcenia (uszkodzenie twardej tkanki włóknistej lub więzadeł, gdzie znajdują się kręgi). Obrażenia te są zazwyczaj spowodowane przez nadwyrężenia, nadmierne podnoszenie lub wypadek. Jakie jest 5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa?
Dziewięć godzin – tyle przeciętny człowiek spędza skulony przed ekranem każdego dnia. Zwłaszcza urządzenia mobilne, takie jak tablety i smartfony, powodują bóle w naszych ramionach, szyi i plecach. Ważne jest, aby robić przerwy, wykonywać ćwiczenia szyi, a czasami trzymać telefon lub tablet przed sobą, zamiast poniżej brody. Najprostsze ćwiczenie na szyję: przekręcanie jej do przodu, do tyłu, w lewo iw prawo. Powtórz to pięć razy dziennie.
Siedzenie cały dzień też nie jest zbyt bezpieczne. Taka pozycka kładzie większy nacisk na dyski i kręgi niż w pozycji stojącej lub podczas chodzenia. Możesz złagodzić napięcie na kręgosłup za pomocą kilku zabiegów. Zacznij z poduszką, która wspiera odcinek lędźwiowy. Następnie dostosuj swoje miejsce pracy docwzrotu i postawy - monitor ma być na poziomie oczu, ramiona i kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, a stopy niech odpoczywają na podłodze.
Kiedy słyszysz słowo kręgosłup, masz w głowie obraz kości przechodzącej przed dużą część Twojego ciała. Ale na Twój kręgosłup składa się o wiele więcej elemtnów: plecy, korpus, miednica i mięśnie pośladków... Cały ten układ pozwala Ci się zginać, skręcać, obracać, i stanąć w pozycji wyprostowanej. Twój kręgosłup jest jak żuraw, który obsługuje wszystkie Twoje ruchy. W przeciwieństwie do brzuszków, które skupiają się wyłącznie na mięśniach brzucha, ćwiczenia na kręgosłup obejmują podskoki, przysiady, wyrzuty – jednoczesne wzmocnienie kilku grup mięśni kręgosłupa da najlepsze efekty.
Spanie na brzuchu wywiera nacisk na stawy i mięśnie, za to spanie na boku lub na plecach utrzymuje kręgosłup w neutralnym położeniu. Jeśli musisz ułożyć się na brzuchu, wsuń cienką poduszkę pod biodra, aby złagodzić presję na dyski, więzadła i mięśnie. Pamiętaj też o wystarczająco twardym (ale nie za twardym!) materacu i poduszce, która utrzyma głowę w równej linii z kręgosłupem.
Papierosy to nie tylko niebezpieczeństow dla Twojego serca i płuc. Palacze częściej cierpią na powtarzające się problemy z kręgosłupem. Przyczyny i skutki tego są liczne. Nikotyna ogranicza dopływ krwi do kręgów i dysków, więc może ich postarzać dużo szybciej. Może również wpływać na zdolność organizmu do wchłaniania i wykorzystania wapnia, co prowadzi do odwapnienia kości i problemy z kręgosłupem związanych z osteoporozą. Wiesz, co masz robić: przestań palić.